Kostik(sodyum hidroksit) nedir?

Kostik(sodyum hidroksit) nedir?

Bir diğer adı sodyum hidroksit olan kostik kimyasal formülü NaOH şeklindedir. Yakıcı ve arındırıcı olarak ifade edilen Caustic İngilizce kelime anlamını taşımaktadır. Cilt ile temas etmesi sakıncalı olan kimyasal zararlı olmaktadır. Beyaz renkli nem çeken madde kimya endüstrisinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Temel bileşenler arasında yer alan ürün kokusuz, suda kolaylıkla çözünebilen, sabun hissi uyandıran, yumuşak ve kaygan bir çözelti şeklindedir. Sıvı ya da katı haldeki sodyum hidroksitin katı hali payet ve boncuk şeklindedir. Sıvı haliyse sulu ve kaygan bir çözelti şeklinde olmaktadır. Nasıl olduğu tam olarak bilinmeyen kostik maddesi 1807 senesinde Humphrey Day tarafından bulunmuştur. Eldiven takılmadan dokunulduğunda kaşındırıcı etkiye sahip olan ürün doğal olarak meydana gelmez ama üretimi oldukça kolay şekilde gerçekleşmektedir.

 

Kostik Nerelerde Kullanılır?

Kostik maddesinin kullanım alanlarına baktığımızda karşımıza bazı alanlar çıkmaktadır. Bu alanlar;

 • Lavabo, kanalizasyon ve arıtma işlemleri yapılırken,
 • Boruları temizlerken,
 • Kötü kokuyu arındırırken ve asit kontrolünü sağlarken,
 • Tekstilde ürün artıklarının uzaklaşması için,
 • Kağıt sektöründe yapıştırıcı ve kağıt hamuru yaparken,
 • Kimyasal madde üretiminde sodyum aluminat, silikat oksit ve zeolt üretmek için,
 • Deterjan sektöründe fırın ve botu temizleyici madde yapımında,
 • Gıda sektöründe meyve, sebze kabuğunu soymak, yumuşatmak ve karartmak için,
 • İlaç sektöründe aspirin ve antiseptik üretiminde,
 • Maden sektöründe,
 • Petrol arama işlemlerinde kullanılmaktadır.

Laboratuvarlarda asidik olan gazları yakmak için kullanılacak olan kostik endüstride pek çok kimyasal madde yapımında ve petrol rafinelerinde kullanılmaktadır. Suyla temas etmesi ile birlikte 5 dakika içerisinde sıcaklığın 50 dereceye kadar çıkması mümkün olmaktadır. Uygulama yaklaşık olarak 15 dakika sıcaklığın korunmasını sağlamaktadır.

 

Kostik kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Kostiğin evde çeşitli amaçlar için kullanıldığı belirtilmiştir. Ancak tehlikeli kimyasal grubuna girdiği için evde bulundurulması tehlikelidir. Su ile tepkimeye girdiğinde alev ve ısının ortaya çıkabilecek olması büyük tehlikelere neden olmaktadır. Ciltten uzaklaşması gereken ürün direkt temas etmesi halinde zararlı olabilmektedir. Kostik ile direkt olarak uğraşmak çokta kolay bir iş değildir. Asit bazlı malzeme olan kostik çok iyi bir dezenfektan olduğu için suyla birleştiğinde ısı açığa çıkmaktadır. Yakıcı olduğu için cilde, solunum yollarına ve göze zarar vermesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kullanım sırasında mutlaka gözlük, eldiven takılması gerekmektedir. Kokusu için solunum yollarının korunması ve kokuyu içeriye çekmemek gerekmektedir.

Call Now Button